тел.:   (044) 226-20-43
факс: (044) 279-10-39

адреса: м. Київ, вул. Хрещатик 7\11

E-mail:   uks@coop.com.ua -, JavaScript

газета ВІСТІ

пропозиції для бізнесу


Профспілки

Новини Укркоопспілки

23.05.2017

Українські кооператори взяли участь у Генеральній Асамблеї Кооперативів Європи

Напередодні на Мальті відбулася Генеральна Асамблея Кооперативів Європи. Участь у форумі взяла делегація українських кооператорів на чолі із Головою Правління Укркоопспілки І.Л. Гороховським. До складу делегації також увійшли голови правлінь Споживспілок: Рівненської - Петро Бараш, Черкаської - Віктор Боїн, Львівської - Михайло Ванівський, Полтавської - Володимир Кідін, Тернопільської - Михайло Лазар, Вінницької - Василь Подолян.

Україна як член організації Кооперативи Європи була серед організаторів нинішнього заходу. Під час проведення Асамблеї президент Кооперативів Європи подякував організаторам заходу, окремо відмітивши Україну серед інших організаторів. Також про внесок українських кооператорів свідчив і логотип «СООР-Україна», який був зображений на всіх офіційних зовнішніх носіях.

На порядку денному Генасамблеї була низка важливих організаційних питань, серед яких ротація членів керівних органів: переобрання президента Кооперативів Європи, членів Ради директорів. Також делегати Генеральної Асамблеї обговорили і затвердили фінансові документи: звіт про діяльність у 2016 році, план роботи та бюджет на 2017 рік.

Генеральну Асамблею відвідав прем'єр-міністр Республіки Мальта, доктор Джозеф Мускат, чим засвідчив свою повагу до високого кооперативного форуму і загалом до діяльності кооператорів. Також на заході були присутні й міністри профільних міністерств.

Новим президентом Кооперативів Європи одностайно обрано француза Жан-Луї Банселя, який до цього обіймав посаду президента СООР Франції. Його кооперативний стаж сягає 20 років, є великий досвід міжнародної кооперативної діяльності. У промові з нагоди обрання Жан-Луї Бансель подякував своєму попереднику - Дірку Ленхоффу - за успішне керування Кооперативами Європи протягом останніх 4 років. Новообраний президент наголосив, що кооперативи -- це не просто бізнес, це основа всіх кооперативних дій в Європі. А головним завданням на наступні чотири роки Жан-Луї Бансель назвав підвищення ролі кооперативів у Європі.

Також у межах Генеральної Асамблеї відбулися семінари, круглі столи, на яких обговорювалися важливі для європейської кооперативної спільноти теми: про розвиток кооперативів, про молодь і освіту, про кооперативне управління.

Учасники форуму зазначили, що велика увага найближчі роки приділятиметься об’єднувальним процесам у межах Європейського Союзу та Європи в цілому, яка нині переживає непрості часи. І попередній президент Кооперативів Європи Дірк Ленхофф, і новообраний Жан-Луї Бансель наголошували на співпраці з європейськими структурами, зокрема із Європейською Комісією. На зміцнення економічних зв’язків у Європі позитивно впливатиме розвиток спільної економіки у межах Кооперативів Європи.

На семінарах багато уваги приділялося питанням молодіжної політики та питанням гендерної рівності. До речі, наголошено, що у керівний орган Кооперативів Європи обрано 50% жінок і 50% чоловіків. Йшлося також про стратегію комунікацій, розвиток медіа, про те, як конкурувати з великим бізнесом, як правильно себе позиціонувати.

На Генеральній Асамблеї Кооперативів Європи підкреслювалося, що кооперація сьогодні активно працює у сегменті малого і середнього бізнесу. А середній бізнес - це основа економіки розвинутих країн. Тому розвиток кооперації у кожній конкретній країні - дуже важливий процес. І сьогодні, коли світова економіка стоїть на порозі великих змін, саме кооперативна модель може бути прикладом для створення нової світової економічної моделі.

Ми попросили членів української делегації, поділитися своїми враженнями про участь у Генеральній Асамблеї Кооперативів Європи.

Голова Правління Укркоопспілки І.Л. Гороховський:

- Іллє Леонідовичу, наскільки важливою є участь у форумах такого рівня для українських кооператорів?

- Україна - повноправний член впливових міжнародних кооперативних організацій: Міжнародного кооперативного Альянсу, Євро Кооп, Кооперативів Європи. І в кожній маємо свою відповідну квоту в голосуваннях з усіх важливих питань порядку денного.

Беручи участь у таких міжнародних форумах, отримуємо можливість спілкуватися, переймати європейський досвід. Оскільки ми обрали для себе європейський шлях розвитку, отже, повинні знати всі нюанси цього шляху. Саме на таких форумах і отримуємо можливість про все дізнаватися, бачити, як відбуваються процеси.

А з іншого боку, ми хочемо, щоб почули і про нас: що є така країна, в ній діє споживча кооперація. Тому це ще одна можливість заявити про себе, вийшовши на трибуну високого форуму. Якщо до таких подій не долучатися, то все, що нам залишиться, - «сидіти у крайній хаті на селі» і спостерігати, що ж там відбувається у світі.

- Були якісь моменти, які запам’ятались чимось особливим?

- Мені, приміром, сподобалося інтерактивне засідання, у якому брав участь. Під час нього дуже активно використовувалися сучасні технології. Так, наприклад, усі учасники прямо під час заходу через власні телефони і планшета мали можливість голосувати за теми, які їх цікавлять, тим самим у режимі реального часу корелюючи порядок денний. Також усі опитування відбувалися через власні гаджети, що дозволяло отримувати результат одразу ж. Ефективність такого засідання, незважаючи на те, що в ньому брала участь величезна кількість людей, дуже висока. Це цікавий і корисний досвід, і ми повинні взяти його на озброєння для проведення своїх зустрічей. Адже без швидких комунікацій в сучасному світі розвиток неможливий.

- Як Ви оцінюєте рівень споживчої кооперації України на тлі європейського кооперативного руху?

- Щоб було багато чим хвалитися, то цього не скажу. Хоча можемо говорити про достатньо високий рівень і організацію кооперативної освіти. А ще про те, що нам вдалося попри усі економічні та політичні метаморфози, яких зазнала Україна протягом свого становлення, зберегти нашу систему, яка до сьогодні непогано структурована, має все ще потужну матеріально-технічну базу, освітні заклади, а головне - багато людей, відданих кооперації та об'єднаних спільною ідеєю. Якщо згадаємо кооперативні принципи, прийняті Міжнародним кооперативним альянсом, то один із них - співпраця кооперативів. Для споживчої кооперації України це, по-перше, створення єдиної кооперативної мережі, яка має всі шанси стати однією із найпотужніших торговельних мереж України. Об'єднання зусиль у розвитку існуючих напрямів діяльності та стартапів в нових для кооперації галузях. І європейці цей наш потенціал бачать. Відтак ми не маємо права схибити.

Михайло Лазар, голова правління Спілки споживчих товариств Тернопільської області:

- Цьогорічна Генеральна Асамблея Кооперативів Європи продемонструвала згуртованість кооперативної спільноти у відстоюванні спілчанських цінностей, високі стандарти та змістовні дії у боротьбі за місце кооперативної торгівлі на споживчому ринку, інтегрованість у глобалізаційні економічні процеси. На мене великий вплив справили рівень відвертості, конкретики, ділова кооперативна розмова про перспективу кооперативного руху і дуже дружня атмосфера, в якій відбувався сам захід.

Держава має бути зацікавлена у розвитку кооперативної ідеології, адже кооперація - це велике підґрунтя для вирішення низки соціальних питань, це тисячі нових робочих місць, підняття економічного потенціалу країн тощо. Такі думки прозвучали під час Асамблеї з вуст прем’єр-міністра Республіки Мальти Джозефа Муската. Як на мене, нинішній кооперативний форум засвідчив, що українській кооперації необхідно ефективно інтегруватися у європейську кооперативну спільноту, предметно розвивати контакти з європейськими колегами, вчитися впроваджувати їхні передові ідеї, економічні програми.

Приємно, що до української делегації усі учасники форуму ставилися привітно, цікавилися кооперативними справами. Нашого Голову Правління Укркоопспілки Іллю Гороховського високо цінують у кооперативних кругах Європи, він має там високий статус кооперативного лідера, авторитет і повагу, про що свідчили зустрічі та дружні бесіди в колі багатьох кооперативних делегацій. Шкода, що Ілля Леонідович не виставляв свою кандидатуру в члени Ради найвищого європейського кооперативного органу. Бо він би обов’язково ним став.

Михайло Ванівський, голова правління Споживспілки Львівської області:

- Такі форуми підтверджують цікавість європейської спільноти, яка постійно зростає, до кооперативного способу господарювання. Особисто я під враженням ідей, думок, які були озвучені на Генеральній Асамблеї з вуст представників інших держав. Можливо, нам не вистачає такої наполегливої позиції в освоєнні просторів споживчого ринку, як цим займаються в європейських розвинутих країнах. Там кооперативні ідеї розвиваються на національному рівні.

Загалом побачене і почуте дає привід для аналізу та роздумів над перспективою кооперативної економіки в Україні, про її соціальну значимість, високі стандарти чого демонструють європейці.

Віктор Боїн, голова правління Споживспілки Черкаської області:

- Асамблея продемонструвала велику єдність кооперативної спільноти, її великий вплив на соціально-економічне життя держав. Мене вразило розмаїття кооперативного руху. Навіть було трохи заздрісно, що в Європі такий великий сегмент кооперативів. А ще там присутня потужна об’єднуюча роль кооперації в суспільстві. Виявляється, що кооперація займає передові позиції в глобалізованому економічному світі з впровадження енергозберігаючих ідей, екологічних проектів.

Всі ці процеси відбуваються виключно на демократичних кооперативних засадах, про що засвідчили й вибори керівних органів управління кооперативної спільноти Європи. Маємо усі можливості стати повноправним членом цієї кооперативної родини, не на словах, а на ділі розвивати співпрацю, інтеграційні процеси, зробити так, щоб українська споживча кооперація була гордістю спілчанського руху в Україні.

Петро Бараш, голова правління спілки споживчих товариств Рівненської області:

- Хочу наголосити, що кожна така поїздка, організована правлінням Укркоопспілки, -- це унікальна можливість ознайомитися не лише із підходами до роботи колег-кооператорів міжнародного рівня, їх сервісом, традиціями, а й із організацією проведення заходів аналогічного масштабу та формату. В рамках Асамблеї розглядали актуальні питання: зміцнення співпраці між європейськими кооперативними рухами, розвиток та модернізацію кооперативної освіти, стратегію розвитку міжнародної кооперативної бізнес-платформи. Окрім офіційної частини, українська делегація мала змогу наочно ознайомитися із функціонуванням самих кооперативів. Зокрема, господарі продемонстрували роботу невеликого кооперативу із виробництва та переробки молочної продукції. І це вразило. Ми свою господарську діяльність концентруємо переважно на рітейлі. А от країна загальною площею лише 300 кв. км, не маючи територій для пасовищ, зуміла організувати виробництво та переробку сільськогосподарської продукції.

Офіційної значимості заходу додала присутність на засіданні Асамблеї перших осіб держави - прем’єр-міністра та міністрів Мальти.

Приємно усвідомлювати, що Укркоопспілка є членом світової кооперативної спільноти. Оскільки, маємо реальну можливість не тільки переймати передовий досвід, а й інтенсифікувати діалог із зарубіжними партнерами, поглиблювати співпрацю. Робоча поїздка на Мальту була повчальною, корисною та цікавою. Адже недарма кажуть, що краще один раз побачити, аніж сто разів почути.